Європейський освітній тур Асоціації Відроджених гімназій України «Створення сучасного освітнього середовища в закладах середньої освіти Німеччини та Австрії. Адаптація українських школярів у новому середовищі»

02
Січ, 2023
  • Головна
  • Новини
  • Європейський освітній тур Асоціації Відроджених гімназій України «Створення сучасного освітнього середовища в закладах середньої освіти Німеччини та Австрії. Адаптація українських школярів у новому середовищі»

 У грудні 2022 року я  була учасницею ХVІІІ європейського освітнього туру Асоціації   ВГУ країнами Європи. У рамках туру я, разом із колегами-освітянами з 12 областей України України,  побувала у закладах освіти Австрії та Німеччини.

 У місті Зальцбург (нім. Salzburg —«Соля́ний зáмок», місто Моцарта, четверте за розмірами на заході Австрії) відвідали «Salzburg Gimnasium», зустрілися із заступницею міністра провінції Зальцбург Люцією Едер, яка презентувала австрійську систему освіти. З 6 до 15 років школу в Австрії   зобов’язані відвідувати всі  учні! Вони є різних типів –  державні,  приватні, Вальдорфські, є школи на 2 класи, є на 300 учнів. Після 12 класу (18 років) – тестування.

Особливо популярні фахові школи, де  учні вивчають різні  професії! Наприклад будують дім і опановують усі професії, які з цим пов’язані. Така школа співпрацює з будівельною фірмою. Учні заробляють половину суми, після 4 років отримують сертифікат та ідуть  працювати. Спектр професій широкий: автомеханіка, перукар, косметолог, деревообробка, рільництво,  готельна справа,  кінні школи,  фермерські, які  відносяться до міністерства господарства. Розвивають інформаційну галузь, кожна дитина отримує планшет (додаткова допомога від держави) та новий предмет у сфері інформатики і технологій.

    Заступниця міністра зауважила, що про Україну  до війни не знали майже нічого. Сьогодні вона викликає неабиякий інтерес та підтримку.  У гімназії діють  спеціальні українські класи.  Спочатку діти проходять тестування на  знання німецькоі мови. Коли  є 8 учнів створюється додатковий клас  (15 годин німецькоі на тиждень).  Якщо знають мову,  переходять в загальний клас (7 годин німецькоі на тиждень).  Тут працюють двоє психологів з України, відрадно, що   учні хочуть повертатись та навчатись в Україні. Провівши презентацію, відповівши на всі запитання, заступниця міністра сіла на велосипед і поїхала. До речі, було проведено переговори з пані Люцією про стажування українських директорів на початку травня 2023 року.

   Директор пан Пітер провів екскурсію по гімназії та  інтенсивні майстер класи з управління закладом. Австрійські колеги розповіли, як дають собі ради українські учні. Австрійці ними задоволені. Варто зауважити, що  система освіти збережена від Австрійської імперії. Нічого не знищується, а тільки вдосконалюється. Отож риторичне питання:” Для чого знищували відроджені гімназії України?”  

    Вечір завершився мандрівкою середньовічним Зальцбургом (всесвітня спадщина ЮНЕСКО), яку нам  провів  отець Віталій (наш співвітчизник), він займається великою волонтерською діяльністю. Сподобалась екскурсія по місту та виїзд на фунікулері до фортеці на горі, історичні будівлі  Зальцбурга, величні хребти Альп і річка Зальц. У  Соборі, обрамленому величезними українськими прапорами, що знаходиться в самому центрі Зальцбурга, відігрілися гарячим чаєм та вручили українські сувеніри та книги. Україну знають, підтримують, поважають! Україна обов’язково переможе!

 В Авсбурзі  були вражені  прийомом української громади та зворушені тим, як українці в Авсбургу, збирають допомогу та відсилають в Україну.

   У Німеччині в місті Ульм побували у двох  закладах освіти : гімназії «Humboldt Gymnasium Ulm» та двомовній гімназії «Hans und Sophie Sholts Gymnasium Ulm». Директори гімназій познайомили з матеріально-технічною базою закладів, надали можливість відвідати уроки хімії та математики, поспілкуватися з учнями гімназій та педагогами. На уроці хімії старшокласники робили практичні досліди, а саме визначали  провідність лужного середовища. На уроці математики вчитель  запросив  учнів у подорож, підкресливши, що якщо рівняння буде виконано правильно, то учні подолають усі труднощі та успішно доберуться до місця призначення.

  Директор  гімназії Софії і Ганса Шоль в Ульмі  розповіла про його славетну історію від  заснування до  проєкту, реалізація якого дасть можливість отримати  статусу «Асоційована Школа ЮНЕСКО», а також  про активну волонтерську діяльність учнів та вчителів, інтеграцію наших українських школярів в освітній процес Німеччини. Ми мали змогу поспілкуватися з нашим українськими дітьми з  Харкова, Кривого Рогу, Чернігова, Києва, Маріуполя, Львова, Франківська, Херсона, Запоріжжя. Кожний з учасників туру шукав свого, щоб подарувати українські книги, сувеніри, солодощі!  Сльози, обійми, задушевні розмови і чітка впевненість  у нашій Перемозі і якнайшвидшому  поверненню в Україну.

Ми отримали запрошення на різдвяний концерт у храмі святого Георга, де учні  і вчителі гімназії Гумбольта давали різдвяний концерт. У святковій залі храму зібрались педагоги, учні гімназії та їх батьки. Директор у вітальній промові сказала, що вони мають велику радість  приймати делегацію з України, країни, яка мужньо бореться, відстоюючи свою незалежність та свободу, а також європейські цінності.

     Морозного  та  сніжного ранку    ми приїхали до кладовища в Мюнхені, де знаходиться  могила Степана Бандери. Це була надзвичайно важлива подія у моєму житті- можливість  віддати шану  Батьку Бандері, який довів: «Без власної держави, без визволення, отже і без визвольної боротьби, Україна не може мати ані свободи, ані добробуту, ані якої-небудь тіні демократії.» Ми  вшанували пам’ять символа українського спротиву виконанням Гімну України, Гімну УСС та піснею «Батько наш Бандера» та уквітчали могилу українськими прапорами. Степанові Бандері приписують слова «І прийде час, коли один скаже: «Слава Україні!», а мільйони відповідатимуть: «Героям слава!». Пророцтво Степана Андрійовича збулося. Як заповідав визначний українець ми боремось – увесь народ стоїть за свободу, добробут української нації.

  Пізніше відвідали місіонерський Центр УГКЦ в Мюнхені, познайомились з його діяльністю.

   Варто зауважити, що Німеччина – найбільша, автомобільна держава Європи! Це Батьківщина Mercedes, Аudi, Volkswagen, Opel. Але найбільш відомою автомобільною маркою Німеччини є Porsche. Учасники освітнього туру ВГУ відвідали автомобільний музей Porsche в промисловій зоні Штутгарту. Почули історію Porsche, протестували легендарні гоночні автомобілі, розглянули цікаві експонати. Відрадно, що автомобільна марка Porsche вже багато років підтримує СОС «Дитячі містечка України» та з радістю допомагає дітям. Передані автомобілі використовуються для здійснення виїздів соціальних працівників, педагогів та психологів для надання психологічної підтримки дітям, що були вимушені тимчасово покинути своє постійне місце проживання та дітям, батьки яких беруть участь у військових діях, з акцентом на подолання травми війни.

   На завершення туру ми захоплювались золотою Прагою, Карловим  мостом, Ратушею та міською площею. Дзвони на Ратуші  та в костелах  дзвінко вітали нас,  як і численні українські прапори як символ незламної України. Усі центральні площі Зальцбурга, Авсбурга, Ульма, Штутгарта, Мюнхена, Праги були прикрашені різдвяними атрибутами. Ми відчули дух Різдва  без повітряних тривог та бомбосховищ, без виключення електроенергії  та опалення. З болем ми розуміли, що для українців усі свята мають гіркий присмак через криваву та жорстоку  війну. Не дивлячись на  безпечне та розкішне середовище, у кожного з нас  було непереборне бажання повернутись додому. Я впевнена, що нас,  українців, не  злякають ні дрони-камікадзе, ні ракетні обстріли, адже ми на своїй землі і твердо віримо у Перемогу. І пророчі слова Тараса Шевченка збудуться:

“І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі”.    

Олена Вальчук

Популярні новини

Безпечний Інтернет

День безпечного інтернету Ця міжнародна календарна подія виникла за сприяння…

Позитивний мікроклімат в педколективі

  19.10.21р.  в ліцеї відбувся круглий стіл «Позитивний мікроклімат в пе…

НАКАЗ про організацію освітнього процесу

НАКАЗ про організацію освітнього процесу Розклад навчальних занять(додаток 1)…

© ЛІЦЕЙ ІМЕНІ ОЛЕНИ ПЧІЛКИ М.КОВЕЛЯ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ вул. Незалежності, 49, т. (03352) 5-95-08, e-mail: k_mg@i.ua

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x