День Європи — свято, що відзначається 9 травня в Європейському Союзі та інших країнах на відзначення миру та єдності на континенті.
День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС з 1985 року. Раніше, на європейському рівні, День Європи відзначався 5 травня, але тепер ця дата залишилася лише щорічною згадкою про заснування Ради Європи.
Рада Європи святкувала однойменне свято у день свого заснування 5 травня 1949 р. до 1964 р.
Трішки історії цього свята.
У 1985 році, на саміті Європейської ради в Мілані, 9 травня затверджене, серед інших офіційних символів ЄС,як День Європи, увічнивши день проголошення Декларації Шумана, який вважається днем народження Європейського Союзу:
«Мир у світі неможливо забезпечити без будівничих зусиль, сумірних рівню небезпеки, яка перед ним постає. Організована і життєздатна Європа може зробити фундаментальний внесок в цивілізацію, забезпечивши мирні відносини між країнами…»
У подальші роки, зокрема після укладання Маастрихтського договору, 9 травня стало активно відзначатися як День Європи громадськістю держав-членів ЄС. Свято також відзначалося в країнах на шляху до євроінтеграції; наприклад, польська Фундація Шумана — організація, яка з 1991 року виступала за європейську інтеграцію Польщі, вперше організувала свій Варшавський парад Шумана в день Європи 1999 року.
Європейська Конституція юридично закріпила б усі європейські символи, однак цей договір не був ратифікований у 2005 році. Європейський Парламент «офіційно визнав» День Європи у жовтні 2008 року, а з чинним Лісабонським договором існує декларація держав-членів, що підтримують символи.
Про свякуванняя 9 травня як Дня Європи повідомлялося по всій Європі станом на 2008 рік.
У 2017 та 2019 роках Європейський парламент закликав, щоб 9 травня став вихідним святковим днем в усіх державах-членах ЄС.
18 квітня 2022 року, у Верховній Раді України був зареєстрований проєкт закону, головним ініціатором якого є Володимир В’ятрович, співдоповідачем Микита Потураєв, згідно з яким Президенту України рекомендується внести зміни до відповідного указу для відзначення Дня Європи щороку 9 травня — одночасно з державами Європейського Союзу, переносячи при цьому вихідний Дня перемоги на 8 травня, залишаючи 9 травня звичайним робочим днем.
«Україна – це Європа», – саме з цього гасла розпочався доленосний для нашої країни Євромайдан. П’ять років потому, 22 листопада 2018 р. Верховна Рада підтримала у першому читанні зміни до Конституції, які закріплюють незмінний курс України в ЄС.
Сьогоднішні школярі за десяток років писатимуть нову – європейську – історію України. А тому важливо вже зараз пояснювати їм, що значить бути справжнім європейцем
За рекомендаціями «Інтерньюз-Україна» пропонуємо цікаві ресурси для вивчення Європи. Зверніть увагу, всі посилання є активними.
Протягом трьох хвилин ви дізнаєтесь:
Відео виготовлене в рамках інформаційної кампанії «Будуймо Європу в Україні» Представництва Європейського Союзу в Україні.
Сподіваємося, ці матеріали допоможуть усвідомити, що успішна країна починається з кожного з нас.