Музей історії Ліцею імені Олени Пчілки
Звіт про діяльність
Зразкового “Музею історії ліцею імені Олени Пчілки м. Ковеля”
2017-2022 р.р.
За вагомий внесок у справу виховання учнівської та студентської молоді, примноженні надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та Музейного фонду України, пропаганди пам`яток історії, культури і природи музею історії Ковельської міської гімназії Волинської області присвоєно звання “Зразковий”.
Наказ від 25.07. 2008 року №687
Музей є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь, виховання гордості за свій навчальний заклад.
Музей складається із трьох відділень: Музей школи №4, на базі якої була відкрита гімназія; Музей історії гімназії/ліцею імені Олени Пчілки; Музей унікальної книги.
Загалом у музеї налічується 1500 експонатів. За останніх 5 років Музей історії ліцею ім. Олени Пчілки був поповнений експонатами для нових розділів:
– Історія нашої альма-матер
– Наші випускники
– Даруємо прекрасне
– Проєктна діяльність
– Реалізовані програми
– Спорт – це здоров’я
– Theatre Express
– Партнерство
Оновлено експозиції до розділів:
– Від творчого вчителя до творчого учня
– Шкільний європейський клуб “Diversity”
– Міжнародне партнерство
У грудні 2017 року був відкритий Музей унікальної книги.
У ньому налічується 28 виставкових експонатів, “Книжковий лабіринт” – 300 екземплярів книг, до 700 книг знаходиться у книгосховищі бібліотеки ліцею.
Для організації роботи музею ведеться наступна документація:
– Свідоцтво про реєстрацію музею
– Загальні положення про музей, Закон України про музейну справу
– Статут “Музею історії гімназії/ліцею імені Олени Пчілки”
– План роботи музею
– Інвентарна книга
– Книги обліку екскурсій
– Книга відгуків
– Книга надходжень
– Свідоцтво про зразковий музей
– Книга обліку масових заходів, навчальних занять
– Матеріали текстів екскурсій
У музеї працює пересувна виставка -презентація звіту роботи кафедр ліцею:
– Кафедра іноземних мов
– Кафедра української мови та літератури
– Кафедра суспільних дисциплін та світової літератури
– Кафедра математики та інформатики
– Кафедра природничих дисциплін
– Кафедра естетичного виховання та фізичного розвитку
Діяльністю музею керує рада, до її складу входять один педагог та сім учнів, які працюють у секторах пошуково-дослідницької, експозиційної, фондової, просвітницької роботи. При музеї працює краєзнавчий гурток “Пошук”.
Пошуковий загін працює з архівними даними. В музеї вже багато зроблено й систематизовано, але пошукова робота триває. Створення нових експозицій, пошук нових матеріалів про минулі роки школи, проведення пошуково-дослідницької роботи, опрацювання фондів музею, шифрування матеріалів, підготовка текстів екскурсій з наступним їх проведенням та опрацювання музейної документації – головна мета гуртківців.
Колектив закладу реалізував творчий проект “Присвоїмо гімназії ім’я”. За результатами проекту відповідно до статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власних імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій” та на підставі рішення Ковельської міської ради Волинської області від 17. 08. 2017 року №28/43 “Про присвоєння Ковельській міській гімназії імені видатного українського діяча Олени Пчілки” наш заклад тепер має назву “Ліцей імені Олени Пчілки м. Ковеля”. Триває робота по створенню експозиції, присвяченої славетній українці.
Лекторська група проводить екскурсії для учнів та гостей гімназії. Стало доброю традицією у перші дні нового навчального року проводити екскурсії для першокласників, які стали ліцеїстами, та їхніх батьків.
Музей до певної міри виконує функцію довідкового центру. Тут учні і вчителі можуть отримувати необхідні довідки з життя школи №4, гімназії, ліцею, про ділове і міжнародне партнерство, діючі і реалізовані проекти, про воїнів АТО. випускників і батьків ліцеїстів, а також про тих, хто захищає Україну у війні з Росією сьогодні (частиною експозиції є оформлення куточка “Наша шана і вдячність Героям”) Зібраний у музеї матеріал допомагає вчителям у проведенні уроків, позакласних заходах, виховних годинах.
Особливо ця робота пожвавилась з відкриттям Музею унікальної книги за сприяння асоціації “Американці за демократію в Україні”. Лідія Тарнавська, професор, доктор філософських наук, та її колега, Уляна Береза, ініціювали проект “Повернути родинні бібліотеки в Україну”. Американка українського походження, Ірена Петрина, пожертвувала своєю родинною бібліотекою і надіслала більше тисячі екземплярів унікальних книг нашому ліцею. Тепер учні, вчителі, відвідувачі і партнери ліцею можуть скористатися рідкісною інформацією з історії м. Ковеля, Волині, України, історії УПА (41том), поезією та прозою ХІХ – першої половини ХХ ст., книгами, які містять маловідомі історичні факти тощо. Ці матеріали використовують на уроках історії, української мови та літератури та при написанні наукових і дослідницьких робіт.
У 2019 році члени гуртка “Пошук” під керівництвом Оксани Слепко написали дослідження на тему “Візьміть мої вітрила…”, присвячене пам`яті відомого в Україні волинського барда В’ячеслава Хурсенка, нашого земляка, випускника Ковельського медичного училища. Члени гуртка провели зустріч з класним керівником і викладачами медичного ліцею, які знали співака; вели переписку з його сім’єю.
У 2020 році на Всеукраїнський конкурс “Об’єднаймося ж , брати мої” була представлена дослідницька робота гуртківців, учнів 11-А класу, “Народжений явити світу любов Христову, милість, доброту” про Василя Величковського (1903 – 1973р.р.), новомученика УГКЦ, релігійного діяча, єпископа. В 1928 р. ієромонах Василь – учитель і місіонер на Волині. У 1930 році з дозволу маршала Пілсудського переобладнав римо-католицький костел у Ковелі на греко-католицьку церкву.
Гуртківці Сачук Я., Коренга А., Сеник О., Тусь І. (керівник Слепко О.) здійснили велику пошукову роботу по збору інформації. Вони неодноразово зустрічалися з ієромонахом греко-католицької церкви Миколая Чернецького, що у м. Ковелі, Євгеном Задорожним. Отець Євген надавав їм необхідну консультацію, документи, літературу.
У 2022 році Пархомук Яною, ученицею 11-А класу, була написана наукова робота “Елітарна мовна особистість В. Мороза” (есеї із збірок “Серед снігів”, “Датан”, “Моісей”). Керівник: Л.Барановська. Друковані екземпляри знаходяться в Музеї унікальної книги.
У 2021 році на обласному конкурсі – захисті наукових робіт (ІІ місце) була представлена робота Марії Хлуд “Регулятиви Бог/божий у драматичних творах Лесі Українки” (керівник Л. Барановська). Робота побудована на зіставленні текстів драми Лесі Українки “Бояриня” видавництва Лейпциг, 48 рік і драматичних творів 14-ти томного Повного академічного видання творів Лесі Українки (1- 4 том), Київ, 2021р.
Робота Марії Хлуд надрукована в збірнику тез Всеукраїнської конференції “Леся Українка у вимірах національної і світової культур” 4-5 березня 2021 року.
У день відкриття Музею унікальної книги Л.Барановська, вчитель української мови і літератури, провела екскурсію для науковців з ВНУ (Богдан Світлани, Коляди Еліни), директора ВМАН – Толстіхіної Галини, представників ВОДА і ВІПО, влади Ковеля і громадськості.
У 2018 році – екскурсія в Музеї унікальної книги з нагоди міського семінару “Формування читацької компетентності учнів” для учителів української мови та літератури і бібліотекарів освітніх закладів м. Ковеля.
2018 рік – для батьків і учнів проведена екскурсія в рамках Буккросингового руху.
2018 рік – у рамках співпраці з ВНУ – екскурсія для науковців.
2018 рік – екскурсія для учасників обласного семінару – директорів ліцеїв і гімназій Волинської області.
2019 рік – екскурсія для лауреатів Всеукраїнського конкурсу “Вчитель року” в номінації “Географія”.
2019 рік – екскурсія для директора Інституту лесезнавства при ВНУ Данилюк Тетяни. Для Інститу лесезнавства їй було подаровано дві книги з Музею унікальної книги.
2019 рік – екскурсія для учнів 9-А класу на уроці літератури рідного краю, під час якої відбулася презентація Альманаху “Струни” Олени Пчілки, куди входить не друкований раніше твір Олени Пчілки.
2020 рік – екскурсія для номінанта на премію Global Teather Prise Ukraine, учителя початкових класів Новопечерської школи м. Києва Хомич Оксани, випускниці школи №3.
До 150-річчя Лесі Українки в 2021 році проведена оглядова екскурсія для науковців кафедри української літератури на чолі із проректорами університету Наталією Благовірною та Юрієм Громиком, які презентували у нашому закладі 14-томне видання творів Лесі Українки.
У березні 2019 році відбулося засідання літературного клубу з участю Михайла Ярмоли, випускника гімназії 2007 року, ветерана АТО (зараз обороняє Україну поблизу Миколаєва). Михайло Укран презентував гуртківцям свою збірку “Червлене літо” (поезія та проза), яку подарував музею.
2020 рік – “Ніч у Музеї унікальної книги”, де учнів 10-А класу читали книгу Анатолія Кокотюхи “Повний місяць”.
2020 рік – у музеї проведений семінар для учителів історії м. Ковеля.
У 2022 році Дейнека Ірина, учениця 8-Б класу, вихованка історико-краєзнавчого гуртка “Пошук”, брала участь у Всеукраїнському конкурсі екскурсоводів “Край, в якому я живу” (секція Музей історії закладу освіти). Учениця презентувала екскурсію “Гімназія – мій дім, моя родина, моя маленька Україна”. Дейнека Ірина нагороджена грамотою Волинського обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді Волинської обласної ради.
Активісти музею: Купрійчук С., Філик А., Сачук А., Козлова С., Тусь І., Сачук Я., Сеник О., Коренга А. (2018-2020р.р.), Дейнека І., Васковець К., Петрина С., Третяк О., Мірчук Т., Трухан О., Сєрко О., Волощенко В. (2021-2022р.р.)
Для популяризації діяльності музею матеріали про Музей історії ліцею імені Олени Пчілки та Музею унікальної книги розміщені на сайті Ліцею імені Олени Пчілки.
Музей співпрацює з установами і організаціями м. Ковеля, Волинської області та з міжнародними організаціями.
– Ковельський історичний музей
– Музей-садиба Лесі Українки, с. Колодяжно
– Ковельський міський культурно-просвітницький центр
– Топонімічна комісія при виконавчому комітеті Ковельської міської ради
– Інститут лесезнавства при ВНУ
– Волинський національний університет
– Асоціація “Американці за демократію в Україні
Технічне забезпечення музею: телевізор, ноутбук, проектор.
Двері музею відчинені для всіх, хто не байдужий до школи. Приходять в музей випускники, щоб згадати шкільні роки. А в музеї залишаються їхні спогади, світлини, подарунки, в душах дітей – радість і гордість. Заходиш до шкільного музею, і ніби саме Дитинство дивиться на тебе з фотографій, таке щасливе і безтурботне, зігріте чуйністю і мудрістю вчителя, теплом шкільної дружби, радістю від перших успіхів і перемог, і ніби промовляє: “Памятай, школа, в якій ти навчаєшся, має глибоке і міцне коріння, чудові традиції, і саме тобі випала щаслива доля їх берегти і примножувати”.
Керівник гуртка “Музейна справа” Подкуйко Н.Г