Метою спільного польсько-українського проєкту «Зробімо щось культурне» за фінансування Фундації розвитку освітньої системи в Польщі та сприянні Ради польсько-українських молодіжних обмінів було створення умов для молодих людей щодо порозуміння та обміну знаннями про спадщину, звичаї, традиції та культурне розмаїття своїх країн. У проєкті взяли участь А.Бруча, Д.Шиманський, О.Ткачук, учні 10 класів, та В.Бобер, Я.Пархомук, В.Донець, учні 11 класів, а також шість польських учнів. У ході реалізації проєкту учні здобули практичні вміння ліплення традиційних польських вареників, випікання хлібу та виготовлення селянського масла, приготування цибульних пляцків, вироблення посуду з глини, декорування тенісок. Також учасники проєкту мали можливість познайомитися з історією й пам’ятками архітектури в Люблінському воєводстві.
У перший день нашого перебування в Любліні ми зустрілися з польською групою, змістовно провели разом час після сніданку аж до вечері. Спершу ми прогулялися старим містом, знайомилися один з одним під час різноманітних інтерактивних ігор. Це був надзвичайно цікавий досвід. Після обіду ми відвідали квест-кімнату Let Me Out, що було особисто для мене найулюбленішою частиною дня, тому що, по-перше, ми ще більше потоваришували, по-друге, розв’язувати завдання було надзвичайно пізнавально. День був насиченим, і я впевнена, що далі буде ще цікавіше (Яна Пархомчук, 11-А клас).
Другого дня нашого перебування в Польщі на нас чекала подорож до Ґучова та Замостя. Спершу ми прибули до Ґучова, де мали змістовну екскурсію музеєм побуту поляків минулих століть. Варто зазначити, що ми знайшли багато спільного з українською культурою зазначеного періоду. Потім ми взяли участь у майстер-класі по виготовленню пляцків та селянського масла, які ми згодом смакували. Родзинкою цієї зустрічі був польський народний танець — полонез, який ми всі спробували танцювати. У Замості на нас чекав квест по місту. Ми побували на головній площі, біля костьолу, резиденції Яна Замоського, декількох брам – Нової Львівської та Старої Люблінської. Квест допоміг нам потренувати навички роботи в команді, ще ближче познайомитися один з одним, дізнатися велику кількість цікавих фактів про Замость, а головне — полюбити це місто. Після вечері ми, втомлені та щасливі, повернулися в готель (Анастасія Бруча, 10-А клас).
Наступного дня разом з польською групою ми пішли до гончарної майстерні Alchemilla, де спробували власноруч під керівництвом тренера виготовити посуд з глини – чашки й тарілки. У цей день ми відвідали найулюбленіше місце всіх дітей McDonald’s та цікаво провели вільний час, погравши в більярд у спортивному клубі Masters, та посмакувавши піцу з польськими друзями (Данило Шиманський, 10-А клас).
Особисто мене найбільше вразив наш візит у Казімеж Дольний, де ми відвідали руїни прекрасного замку польського короля XIІ століття Казимира І. Там нам розповіли легенду, романтичну історію короля й простолюдинки, завдяки якій був побудований неподалік ще один замок, який з’єднувався з замком короля Казимира І підземним таємним тунелем. Ми насолодилися неймовірними краєвидами місцевості з вежі, також відвідали музей старовинних ювелірних виробів, які вразили нас своєю майстерністю й красою (Бобер Валентина, 11-А клас).