«Безсмертний дотик до душі»

31
Бер, 2015

Ліна Костенко – видатна українська поетеса, лірик, глибокий філософ, намагалася ніколи не зраджувати своїм принципам і покликанню. Вона подарувала читачеві щирість своєї душі, філософське осмислення життя, красу слова. Для нас, одинадцятикласників, яким незабаром відкриється дорога в майбутнє, вірші Ліни Василівни є ниткою Аріадни, путівником, у рядках її поезій завжди можна знайти таку потрібну пораду та підказку.

Людмила  Барановська, невтомна бджілка,  не могла сидіти склавши руки напередодні 85-річного ювілею великої української поетеси та Всесвітнього  дня поезії. Саме тому запропонувала учням 11 класів Ковельської гімназії організувати поетичний вечір творчості Ліни Костенко, на що ми з радістю та великим ентузіазмом відгукнулися. Оскільки поезія – це душа, одкровення, то ми вирішили, що таке важливе для нас дійство відбудеться у близькому колі людей. Тому на захід було запрошено вчителів, учнів 11 класів, їх рідних. Людмила Леонідівна запропонувала кожному для прочитання самостійно вибрати вірш Л. Костенко за покликом серця. У цьому виборі був вияв наших душевних переживань, хвилювань, почуттів, мрій.  Коли наша вчителька промовила перші вступні слова, серця слухачів  почали битися в унісон й враз стало зрозуміло, що «берегиня української літератури» Ліна Костенко на кілька годин стане берегинею нашого вечора. Для того, щоб краще донести до присутніх ідею твору кожен готував до свого вірша постановку. Уплив поезій  на читача можна було побачити в картинах Лідії Бутмирчук, яка почерпнула натхнення з віршів «Двори стоять у хуртовині айстр», «Мій добрий ліс». Неймовірної глибини та сили враження можна було відчути під час читання «Пісеньки з варіаціями» Павліною Супрунюк у супроводі мелодії, виконаної  на піаніно Іриною Тусь.  Гра Дячук Оксани  на скрипці як супровід поезії «Як холодно. Акації цвітуть» вразила присутніх до глибини душі.  Рядки Ліни Костенко надихнули заспівати Поліну Ядигіну та  Оксану Герасимчук пісню, слова якої, напевно, близькі кожній юній дівчині: «Вона в житті зіткнулась з неприємністю: хлопчина їй не відповів взаємністю».

До читання віршів були залучені не лише учні, а й батьки, бабусі, учителі. Приємно вразила класний керівник 11-А Надія Бурим, яка під звуки весняного дощу презентувала вірш «Послухаю цей дощ». Проникливим дуетом стали Влад Добиш та його мама Тетяна Володимирівна, які щемно представили поезії циклу «Природа».  Нікого не залишив байдужим Андрій Долінський своїм виконанням «Українського альфреско».  Як щиру сповідь сприйняли освідчення в коханні віршами Дмитра Коляди та Ангеліни Зінчук. Мурашки пробігали тілом, коли в унісон вовчому виттю звучала поезія «І я не я…»,  яку виконала Даша Громадська. Надзвичайно емоційно та гостро виголосив актуальний уривок з «Берестечка» Роман Шемейко, який зумів показати ставлення молодого покоління до подій на Сході України.  Усі присутні  стали свідками, як поезія Л.Костенко єднає покоління, коли читала вірш «Старесенька іде по тій дорозі» Олена Новак разом зі своєю бабусею. Образом-символом дійства став годинник, який слугував реквізитом під час читання  поезії Ірині Васюрі,   він став своєрідним нагадуванням одинадцятикласникам про закінчення школи. Учні, окрім лірики, підготували цитати з прозового  твору берегині української літератури, присутнім було запропоновано переглянути відеопредставлення Ліною Костенко її книги «Записки українського самашедшого». З екрану лилась і передавалась потужним струменем внутрішня міць, духовна сила, моральна стійкість авторки. Також на цьому вечері не могло не пролунати  легендарне виконання ще одним великим українцем Богданом Ступкою вірша «Крила». Поетичне дійство супроводжувалося мультимедійними  презентаціями, які підготували Олександр Геч, Дмитро Смітюх, Марія Гуска, Геннадій Степанюк, це підсилювало ефект сприйняття поезій, дало змогу почерпнути більше цікавої інформації про життєвий шлях Ліни Костенко.

Справжній родинний затишок створили подарунки, що були для нас підготовлені Мойсеєм Яринчуком та Богданом Пінчуком: в’язка бубликів та поетичні човники. Дехто залишив бублики на мотузочці собі на пам’ять як символ дитинства, родинної казки, в яку ми зобов’язані перетворювати своє життя. Гостям вручили різнокольорові човники з надрукованими всередині віршами, що символічно підкреслили  багатобарвність творчості поетеси. Якщо довго вдивлятися в них, то можна було помітити, як тихо й гордо, велично й водночас просто, впевнено, навіть у бурю, пливе Ліна Василівна  на човнику мудрості  «над берегами вічної ріки».

Не могла не відгукнутися на щирість почуттів, не поділитися враженнями від почутого Любов Комашко, заступник директора гімназії, яка не тільки висловила захоплення, а й сама читала поезію. Узявши завершальне слово, директор Ковельської міської гімназії Олена Вальчук проголосила ту ідею, що живе зараз у кожному з нас: «Нема нам щастя – мусить бути чудо. Ще ми постанем зі своїх руїн».

Для мене вірші Ліни Костенко стали «безсмертним дотиком до душі»: м’якими, ліричними, щирими, рідними. Її творчість  – це безупинна робота думки в намаганні осягнути вічні теми, що хвилюють людство. Поезія торкає серця читачів, єднає покоління, по-справжньому хвилює кожного і змушує замислитись. Мудрість великої берегині української літератури назавжди буде з нами: «Віддай людині крихітку себе, за це душа поповнюється світлом». Тож хочеться  подякувати в першу чергу винуватиці дійства – Ліні Василівні за те, що ми рядками її віршів причастилися творчістю, мудрістю, відкрили поетичні таємниці. А також безмежно вдячні Людмилі Барановській, що  її ідея святкування ювілею великої українки наповнила наші душі таким вогнем Прометея, який дасть сили кожному з нас йти до висот досконалості, буде освітлювати нам шлях у майбутнє.

                                                      Павліна Супрунюк, учениця 11-Б кл.

                                                      Ковельської міської гімназії

Популярні новини

Безпечний Інтернет

День безпечного інтернету Ця міжнародна календарна подія виникла за сприяння…

Позитивний мікроклімат в педколективі

  19.10.21р.  в ліцеї відбувся круглий стіл «Позитивний мікроклімат в пе…

НАКАЗ про організацію освітнього процесу

НАКАЗ про організацію освітнього процесу Розклад навчальних занять(додаток 1)…

© ЛІЦЕЙ ІМЕНІ ОЛЕНИ ПЧІЛКИ М.КОВЕЛЯ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ вул. Незалежності, 49, т. (03352) 5-95-08, e-mail: k_mg@i.ua